Teknoloji

İnternetin Büyümesini ve İyileşmesini Nasıl Sağlarız? İnternet Etki Değerlendirmesi Araç Seti ile başlayın

İnternet, insanlığın ilerlemesi için devrim niteliğindedir.

Yavaş yavaş, bayt bayt, modern yaşamın temelini oluşturmaya başladı.

Bugün çevrim içi olan bizler için, İnternet'in sosyal yaşamlarımızın, eğitimimizin, eğlencemizin, yenilikçiliğimizin ve kültürümüzün dokusu olmadığı bir dünyayı hayal etmek (veya hatırlamak) zor.

Peki interneti bu kadar başarılı yapan nedir ve geleceğini nasıl garanti altına alabiliriz? Bir “ağ ağını” ne alır ve onu İnternet yapan nedir? Bu soruyu yanıtlamaya yardımcı olması için Ağın İnternet Yolu İnternet Etki Değerlendirme Araç Kitini (IIAT) başlattık . Mevcut salgın bize İnternet'in sahip olduğu değeri ve fırsatları gösterdi.

Toplumların, hayatlarımızın çoğunun bir gecede dijital hale geldiği bir gerçekliğe dönmesi, İnternet'in doğasında bulunan olasılıkların gerçek bir kanıtıdır.

Ancak İnternet, çevrimiçi bir toplumun ağırlığı altında dayanıklılığını kanıtlamış olsa da, temel öncülünün kablolar ve bilgisayarlarla ilgili olmadığını, bağımsız ağları daha büyük bir bütünle işbirliği içinde birbirine bağlamak olduğunu unutmak kolaydır. Çünkü İnternet'i temelde oluşturan ve gelecekte ne hale gelebileceği, ağları küresel ölçekte nasıl birbirine bağlayacağınıza dair bir model olarak mimarisinde kök salmıştır. Projemize İnternet Yolu Ağ Kurma diyoruz, çünkü bu ağlar arası model hafife alınmamalıdır - bu, içinde payı olan herkesin sürekli desteğine bağlıdır.

Korumaya ve büyütmeye çalıştığımız inanılmaz kaynak hakkında konuştuğumuzda, bazı ülkelerde kötü niyetli politikaların bir sonucu olarak parçalanmış olan parçalanmış ağ parçalarından değil, küresel olarak bağlı benzersiz İnternet'ten bahsediyoruz. Büyük I olan İnternet.

İnterneti diğer ağ kurma modellerinden ayıran nedir ve sürekli değişimden güç alan bir sistemde neyi korumalıyız? İnternet Etki Değerlendirme Araç Seti tam da bunu ele almayı amaçlamaktadır.

Politika yapıcılar, teknoloji uzmanları ve diğer İnternet kullanıcıları ve savunucuları, ister politika müdahaleleri ister yeni teknolojiler olsun, değişimin sonuçlarını değerlendirmek için kullanabilecekleri bir araç seti sağlar.

IIAT, sizinle birlikte gelişecek ve zamanla büyüyecek. Araç seti, birlikte tanıtmamız ve korumamız gereken en temel özellikler olduğuna inandığımız şeyleri içeriyor: İnternet Ağ Yönteminin Kritik Özellikleri .

Bu özellikler ve araç setindeki tüm belgeler, dokuz aydan fazla süren istişarelerin, iletişimlerin ve sosyal yardımların sonucudur.

Bu çalışma grubunu oluşturmaya yardımcı olmak için dahili olarak proje uzmanları, Bölümler, üyeler ve daha geniş topluluğumuzla birlikte çalıştık.

Yardımlarınız ve katkılarınız için hepinize minnettarız.

Ancak bu işimizin sonu değil.

Eğilimleri belirlemeye devam etmek, araç setini genişletmek ve politikaların ve teknoloji tekliflerinin bu kritik özellikleri nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için yardımınıza ihtiyacımız var .

İnternetin dış etkilerinin, kırılmasına veya zayıflamasına değil, büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmasını sağlamak için birlikte çalışmalıyız.

Herkese bağlantı, güçlenme ve yenilik getirmesini sağlayarak İnternet'i nasıl koruyabilir ve geliştirebilirsiniz? İnternet Etki Değerlendirme Araç Setini okuyun ve kullanın.


yorumlar


yorum yap


Scroll to Top