Teknoloji

Luke Skywalker'ın Protez Kolu Bu Elektronik Cilde İlham Verdi

Singapur Ulusal Üniversitesi'ndeki bilim adamları, dokunmaya duyarlı elektronik "cilt" geliştirdiler . Asynchronous Coded Electronic Skin'in kısaltması olan ACES olarak adlandırılır ve araştırmacıların ilham kaynağı Luke Skywalker'ın Star Wars serisindeki protez kolundan geldi . Onlar yayınlanan dergide bulgularını Science Robotik.

The Empire Strikes Back'de Darth Vader epik bir ışın kılıcı düellosunda Rebel filosunun Luke Skywalker'ın eliyle değiştirdiği robotik protez kolunu hatırlıyor musunuz?Elbette yaparsınız - bilim adamları da öyle.

Singapur Ulusal Üniversitesi

Luke'un sibernetik yedek kolu oldukça kötüydü, amao zaman ve hatta şimdi tıp dünyasında tam olarak kopyalanamaz. Ancak Singapur Ulusal Üniversitesi'ndeki bir araştırma ekibi, bunu yeni bir tür yapay sinir sistemi ile değiştirmeyi umuyor. Bunu elektronik "deri" olarak düşünün.

Dünya cehennem kadar tuhaf. Hadi birlikte keşfedelim . Eşzamansız Kodlanmış Elektronik Dış Görünüm (ACES), tek bir elektrik iletkeni aracılığıyla bağlanan bir sensör ağı kullanır. Bu, tek bir noktanın hasar görmesi durumunda arızaya eğilimli olan birbirine bağlı kablolu ağları kullanan mevcut elektronik dış görünümlerin aksine.

Yazarlar, "Akıllı insan benzeri androidleri ve protezleri elektronik kaplamalarla donatmak (uzamsal olarak dağıtılmış ve hızlı somatosensoriyel algılama yeteneğine sahip geniş bir sensör dizisi), yapılandırılmamış yaşam ortamlarında nesneleri manipüle etmek için insanlarla işbirliği içinde ve doğal bir şekilde çalışmalarını sağlayacaktır." onların kağıt, görünen dergisinde Bilim Robotik.

Biyonik Olimpiyatlarda Mucizeler Yaratmak Çılgınca geliyor, ancak elektronik cilt aslında o kadar verimli ki dokunuşları insan sinir sisteminden 1.000 kat daha hızlı tespit edebiliyor. Yalnızca 60 nanosaniye içinde ACES sistemi, yapay cilt için şimdiye kadarki en hızlı başarıyı temsil eden 20 ila 30 farklı dokuyu ayırt edebilir.

10 milisaniye içinde, elektronik kaplama bir nesnenin dokusunu, sertliğini ve şeklini belirleyebilir. ACES, Braille harflerini yüzde 90 oranında çarpıcı bir doğrulukla bile okuyabilir.

Bu içerik YouTube'dan içe aktarılır. Aynı içeriği başka bir biçimde bulabilir veya web sitelerinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Bunun nedeni, ACES sisteminin "cilde" bağlı çok sayıda sensörle bile hızlı yanıt süreleri sağlayan basit bir kablolama şeması kullanmasıdır. Toplamda, yaklaşık 100 sensörden oluşuyor ve yalnızca yaklaşık 0.16 inç kare boyutunda, ancak bilim adamları elektronik kaplamanın ölçeklenecek şekilde iyi konumlandırıldığını söylüyor. Bu içerik, {embed-name} sayfasından içe aktarıldı. Aynı içeriği başka bir biçimde bulabilir veya web sitelerinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.


yorumlar


yorum yap


Scroll to Top